Fotogovor

Informacije

Ključno sporočilo: Živimo v zelo vizualni družbi; z družbenimi mediji in 24-urnimi ciklusi televizijskih novic podobe, ki jih vidimo, pogosto ostanejo z nami dlje kot nekaj, kaj slišimo ali preberemo. Uporaba slik za to, da mlade pripravimo do sodelovanja na temo radikalizacije, jim omogoča, da docela razumejo posledice radikalizacije in da odprto razpravljajo o sliki, in posredno tudi o tematiki, ne da bi morali govoriti o svojih zasebnih mislih in čustvih.

Ključne besede: samorefleksija, fotografije radikalizacije, posledice radikalizacije

Povzetek:

Fotografija je lahko zelo močno orodje za skupinsko delo, zlasti ko obravnavamo kontroverzno ali težko tematiko, saj je udeležencem pogosto laže govoriti o fotografijah in slikah kot o lastnih občutkih v zvezi s tematiko. V tej vaji uporabljamo črnobele slike z močnim sporočilom, da spodbudimo čustva in razpravo o radikalizaciji.

 

  • Modul
  • Preventiva
  • Trajanje
  • 1 ura
  • Velikost skupine
  • srednja
  • velika
  • Starostna skupina
  • 12 - 15
  • 16 - 19
Modul koda: YCARE528
Kategorija Modula: Activities / Exercises
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Cilji

  • Uporabiti slike z namenom spodbuditi udeležence, da izrazijo svoja čustva v zvezi s tematiko radikalizacije
  • Uporabiti fotografije kot praktično sredstvo komunikacije z namenom pomagati udeležencem, da vizualizirajo problem, ga v skupini oživijo in odprejo nove poti za razpravo

Udeleženci

 Vaja je primerna za uporabo v vseh skupinah, odvisno od obravnavane teme ali problema. V tem primeru je tematika radikalizacija, zato je morda najbolj relevantna za najstnike in mlade odrasle; vaja ni vezana na spol.

Opis dejavnosti

Korak 1:

Moderator skupini pokaže nekaj črnobelih fotografij, ki naj predstavljajo različne prizore mnogih različnih ljudi, krajev in okoliščin.

Korak 2:

Fotografije in slike razporedite po tleh. Za učinkovitost te vaje je potrebno veliko število slik, zlasti če delate z veliko skupino.

Korak 3:

Vsako osebo v skupini povabite, da izbere sliko, ki ponazarja njihovo razlago radikalizacije.

Korak 4:

Udeleženci imajo nekaj časa za razmislek in izbiro svoje fotografije, nato pa jo pokažejo ostalim članom skupine in povedo, zakaj so izbrali prav to fotografijo in kaj jim predstavlja. Nato lahko kot skupina proučite vse skupne teme, ki so se pojavile, in razpravljate o nasprotujočih si mnenjih v skupini.

Korak 5:

Udeležence nato povabite, da izberejo drugo sliko, ki zanje ponazarja odziv družbe na to tematiko. Udeleženci ponovno v skupini pokažejo svoje slike in navedejo razloge za izbiro. Moderator se lahko odzove z vprašanjem, če družba trenutno stori dovolj in kaj bi še lahko storila ali morala storiti v zvezi s tem vprašanjem.

 

Ob zaključku moderator prosi udeležence, da poiščejo eno samo besedo, ki povzema vsako od njihovih dveh slik.

Potrebni materiali

 Fotografije/slike

Metodologija

Uporaba slik za spodbujanje razprave, individualno razmišljanje, podajanje povratnih informacij celotni skupini

Nasvet za trenerja

Pred srečanjem moderator zbere množico črnobelih slik iz člankov in časopisov. Če je mogoče, jih plastificirajte za ponovno uporabo z drugimi skupinami. Črnobele fotografije na predstavljajo različne prizore mnogih različnih ljudi, krajev in okoliščin.

Viri / Literatura

Izvirni materiali, razviti za namen projekta YCARE.