Konfliktný prípad

Popis

Počas tejto aktivity majú účastníci možnosť vyskúšať si riešenie konfliktu na vlastnej koži. Každý z nich bude zastupovať postavu z imaginárneho mestečka a s pomocou mediátora a poskytnutého návodu budú mať za úlohu nájsť riešenie konfliktu optimálne pre každého, kto je do neho zapojený. Takto si na vlastnej koži vyskúšajú efektívne riešenie konfliktov a budú ho môcť využiť aj v budúcnosti.

  • Modul
  • Prevencia
  • Intervencia
  • Veľkosť skupiny
  • malá
  • Trvanie
  • 30 min
  • 45 min
  • 1 hodina
  • Vek
  • 16 - 19
  • 20 - 24
$langCourse - kód: YCARE474
Kategória: Activities / Exercises
CC - Nekomerčné použitie podobného
CC - Nekomerčné použitie podobného

Ciele

Ciele:

  • Spoznať koncept mapovania konfliktu a role mediátora
  • Byť schopný identifikovať diskutujúce strany a ich potreby a obavy
  • Vyvinúť a zhodnotiť alternatívne riešenia
  • Rozvinúť schopnosť byť mediátorom

Popis

Krok 1:

Vysvetlite účastníkom, že pri riešení konfliktu je potrebné zohľadniť potreby a obavy všetkých zahrnutých strán. (Obava je často zamaskovaný strach.) Oznámte účastníkom, že teraz budú mať za úlohu identifikovať všetky strany konfliktu a ich potreby a obavy v ňom.

Krok 2:

Nahlas prečítajte alebo rozdajte pracovné listy prípadu „Konflikt v Spokojnovciach“

Krok 3:

Spolu s účastníkmi určite jednotlivé strany konfliktu a typy riešení, ktoré by mohli byť pre jednotlivé strany prijateľné. Napríklad, enviromentalistka by mohla byť spokojná, ak by sa zachránili všetky Güllük stromy, 75% ostatných stromov a korytnačkám by bolo zaistené bezpečné liahnutie.

 

 

Krok 4:

Rozdeľte triedu do pätíc. V každej skupine by mala byť jedna podnikateľka, jedna enviromentalistka, jeden nezamestnaný mládežník, jeden dôchodca a jeden mediátor. Ich úlohou je predstaviť si, že sú na verejnom stretnutí, na ktorom sa rozhodne o osude Spokojnoviec. Budú vystupovať v mene rozdelených úloh a pokúsia sa vymyslieť riešenie, ktoré by bolo prijateľné pre všetkých zúčastnených.

Krok 5:

V malých skupinách zadajte tieto kroky:

  1. Prediskutujte uvedený problém,
  2. Vymyslite tri možné riešenia,
  3. Pre každé z nich určite najdôležitejšie kroky k ich uskutočneniu a potrebné zdroje,
  4. Jednotlivé alternatívy zhodnoťte,
  5. Vyberte jednu, ktorú odporučíte,
  6. Vyberte si prezentátora.

Krok 6:

Prezentátori predstavia celej skupine všetky alternatívy riešení, ich hodnotenie, odporúčané riešenie a dôvody tohto odporúčania.

Krok 7:

Účastníci posúdia každé odporúčanie a dodajú svoje postrehy. Celá skupina spolu porovná všetky odporúčania a spoločne jedno vyberie.

Otázky do diskusie:

Vo väčšine konfliktov je možné nájsť spôsob, ako uspokojiť všetky zapojené strany. Ak však konflikt nebol rozpoznaný v prvotnej fáze a prerástol do krízy, môže byť nutné vziať na seba rolu mediátora alebo jedného prizvať, aby pomohol proces vyriešiť. Na to treba najprv pomenovať potreby, obavy a požiadavky každej zúčastnenej strany samostatne a potom hľadať riešenie, ktoré by reagovalo aspoň na najzákladnejšie potreby každej z nich.  Všetky strany by sa mali spolu stretnúť a pomocou diskusie o svojich potrebách a obavách dôjsť k riešeniu, ktorého implementácia by nezasiala nevraživosť či neponechala niektorú z pomenovaných potrieb bez odozvy.

Ktoré z riešení bolo najúspešnejšie? Prečo?

Požiadajte mediátora z každej skupiny, aby ostatným opísal proces hľadania riešenia vo vlastnej skupine, s akými ťažkosťami sa stretli, atď.

Potrebné materiály

flipchart, perá, fixky na flipchart

Metodika

práca v skupine, diskusia

Tipy pre lektora

Zdôraznite, že pri riešení konfliktu by mali byť vzaté do úvahy potreby a obavy všetkých zúčastnených strán a aspoň v minimálnej možnej miere by mali byť aj naplnené. Ak sú potreby niektorej zo strán ignorované, je pravdepodobné, že v dlhodobom horizonte sa konflikt nevyrieši, ba dokonca bude eskalovať. Požiadajte účastníkov, aby sa na zadaný konflikt pozerali z tejto perspektívy a vyskúšali si, či vedia nájsť zodpovedajúce riešenie. Príklady riešení by mohli byť: postaviť malý hotel (niečo menšie v porovnaní s pôvodným plánom, čo by spôsobilo menšie environmentálne straty), vynechať z plánu diskotéky, postaviť ekoturistický hotel (kde by sa svetlá v noci vypínali a návštevníci by mohli pozorovať ako sa vyliahnuté korytnačky presúvajú do mora), atď.

Zdroje / Literatúra

Ženy bez hraníc (2006). Mladé ženy do politiky. Získané z http://www.women-without-borders.org/