Keď fotky hovoria

Popis

Hlavná myšlienka:  Žijeme vo veľmi vizuálnej spoločnosti - so sociálnymi médiami a televíziou. Tieto vnemy, ktoré vidíme, nám utkvejú v pamäti viac ako niečo, čo počujeme alebo čítame. Používanie fotografií a obrázkov nám pomôže vtiahnuť účastníkov do diskusie o radikalizácii a hovoriť s nimi o dôsledkoch radikalizácie. V tejto aktivite môžu účastníci na základe obrázkov a fotografií otvorene diskutovať o radikalizácii bez toho, aby hovorili o svojich individuálnych myšlienkach a pocitoch.

Kľúčové slová: sebareflexia, fotografie znázorňujúce radikalizáciu, dôsledky radikalizácie

Zhrnutie : Fotografia môže byť veľmi silným skupinovým pracovným nástrojom, najmä pokiaľ ide o kontroverznú alebo ťažkú ​​tému, pretože často je pre účastníkov ľahšie rozprávať o fotografiách a obrázkoch, a nie o vlastných pocitoch vo vzťahu k téme. Pri tejto aktivite používame emočne silné čiernobiele fotografie, aby sme stimulovali pocity a podnietili diskusiu o radikalizácii.

  • Modul
  • Prevencia
  • Trvanie
  • 1 hodina
  • Veľkosť skupiny
  • stredná
  • veľká
  • Vek
  • 12 - 15
  • 16 - 19
$langCourse - kód: YCARE465
Kategória: Activities / Exercises
CC - Nekomerčné použitie podobného
CC - Nekomerčné použitie podobného

Ciele

Ciele:

  • Používanie fotografií s cieľom povzbudiť účastníkov, aby vyjadrili svoje pocity v súvislosti s témou radikalizácie.
  • Používanie fotografií ako praktického prostriedku na komunikáciu pomáha účastníkom vizualizovať problém, spraviť ho reálnejší a  otvoriť tak nové možnosti diskusie.

Účastníci

Vhodné pre použitie so všetkými skupinami, môže byť najrelevantnejšia pre dospievajúcich a mladých dospelých. Aktivita je vhodná pre mužov aj ženy.

Popis

Krok 1:

Lektor poskytne skupine sériu čiernobielych fotografií, ktoré by mali zobrazovať pestrú škálu scén s rôznymi ľuďmi, na rôznych miestach a za rôznych okolností.

 

Krok 2:

Tieto fotky a obrázky položte na podlahu. Na to, aby bola aktivita účinná, je potrebných niekoľko obrázkov, najmä ak riadite veľkú skupinu.

 

Krok 3:

Každá osoba v skupine si vyberie fotku / obrázok, ktorý zachytáva ich interpretáciu radikalizácie.

Krok 4:

Následne účastníci zdieľajú obrázok so svojimi kolegami v hlavnej skupine a v skratke hovoria o tom, prečo si vybrali práve ten ktorý konkrétny obrázok a čo pre nich predstavuje. Ako skupina môžete potom preskúmať všetky spoločné témy, ktoré sa objavia, a tiež diskutovať o protichodných názoroch v rámci skupiny.

 

Krok 5:

Účastníci si potom vyberú druhý obrázok, ktorý podľa nich najlepšie vystihuje odpoveď spoločnosti na problém radikalizácie. Účastníci následne opäť zdieľajú svoj obrázok a uvedú dôvody, ktoré ich k tomuto výberu viedli. Lektor navodí ďalšiu diskusiu otázkou, či podľa účastníkov spoločnosť v súčasnosti robí dosť a čo viac by mohlo alebo malo byť vykonané?

 

Nakoniec lektor vyzve účastníkov, aby prišli s jedným kľúčovým slovom, ktoré by najlepšie vystihlo každý z ich obrázkov.

Potrebné materiály

Fotografie / obrázky

Metodika

Použitie obrázkov na podnietenie diskusie, individuálna reflexia, spätná väzba v rámci hlavnej skupiny

Tipy pre lektora

Pred stretnutím lektor pripraví sériu čiernobielych obrázkov z článkov a novín. Pokiaľ je to možné, treba ich laminovať, aby sa dali opätovne použiť aj s ďalšími skupinami. Táto séria čiernobielych fotografií by mala zobrazovať rôzne scény, rôznych ľudí, miest a okolností.

Zdroje / Literatúra

Originálny materiál vyvinutý na účely projektu YCARE.