ANALIZIRANJE NOVIC

Informacije

Ključno sporočilo: Analiza različnih vrst novic in primerjava novic iz več virov bo pri mladih razvila kritično razmišljanje za preprečevanje radikalizacije preko populističnih, diskriminatornih in prepričljivih nagovorov s strani nasilnih in ekstremističnih skupin, pa tudi za začetek procesa deradikalizacije mladih, ki so že vključeni v te skupine.

Ključne besede: kritično razmišljanje, družbena ozaveščenost, analiza podatkov

Povzetek: Mladi se soočajo z ogromno količino informacij in morajo razlikovati med novicami, ki želijo namesto podajanja določenih informacij ustvarjati mnenja. Drugače povedano, mladi morajo biti sposobni razviti analitičen pogled na sporočila, ki jih obdajajo, in razlikovati namen sporočila od njegove strukture ali glavnih argumentov.

  • Modul
  • Preventiva
  • Velikost skupine
  • majhna
  • srednja
  • Trajanje
  • 30 min
  • 45 min
  • 1 ura
  • Starostna skupina
  • 12 - 15
  • 16 - 19
Modul koda: YCARE556
Kategorija Modula: Activities / Exercises
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Cilji

  • Uporabljati razmišljajoče in kritično vedenje pri analizi informacij, ki jih podajajo klasični in družbeni mediji.
  • Razumeti splošno strukturo novic in razmišljati o posrednih vprašanjih, ki vplivajo na njihovo urejanje in objavljanje.
  • Povečati zanimanje za pregledovanje in analizo novic , ki se nanašajo na različne teme v družbeni sferi.

Opis dejavnosti

Korak 1: Izvedite brainstorming o tem, kaj je novica in kakšna je njena struktura. Čemu so novice namenjene? Za kateri namen se ustvarjajo? Ali je vsebina drugačna glede na vir? Kakšna je struktura novic?

Korak 2: Izberite 3-4 novice in oblikujte skupine. Opcija: skupine se lahko oblikujejo tako, da vsako novico razdelite na 3-4 dele (naslov, slika, vsebina itd.) in razdelite posamezne dele med udeležence, ki morajo nato z iskanjem preostalih delov svoje novice najti ostale člane skupine. Vsaka skupina novico analizira s pomočjo naslednjih vprašanj: Kaj se dogaja/se je zgodilo? Kdo je/je bil udeležen? Kdaj se to dogaja/se je zgodilo? Kje? Kako? in Zakaj?

Vrste novic: izberete lahko različne vrste novic ali isto novico iz različnih medijev in med njimi naredite primerjavo (zadnja opcija je priporočljiva za delo z mladimi, ki so starejši od 14 let ali imajo izkušnje v zvezi z analizo informacij). Novice naj so povezane s problematičnimi temami ali družbenimi konflikti, varovanjem človekovih pravic ali z državljanskim ali demokratičnim udejstvovanjem

Korak 3: Vodite razpravo na podlagi analize, ki jo predlaga vsaka skupina, in spodbudite razmislek o namernosti in neimplicitnih vidikih analiziranih novic (v podskupinah ali v celi skupini). Ali menite, da imajo nekatere od teh zgodb drug namen razen podajanja informacij? Katera? Zakaj? Zakaj menite, da se je urednik novic odločil posredovati to informacijo? Ali mislite, da če bi se izvedla rešitev, predlagana v vsaki zgodbi, da bi to razrešilo problem (npr. v primeru novic, ki obravnavajo konflikte ali predloge skupine)? Za kateri namen ali namero  bi lahko objavili zgodbo? V katerih medijih bi jo objavili? Zakaj?

Dodatne možnosti:

  1. Povabite lahko medijske strokovnjake, da spodbudijo udejstvovanje mladih in razrešujejo dvome, ki se morda pojavijo.
  2. Prosite mlade, naj uredijo zgodbo o temi, ki jih zanima, pri čemer naj upoštevajo korake za pripravo novice (opisano v korakih 2 in 4) in jo poskušajo objaviti (na blogu, na spletni strani skupine ali v elektronskem časopisu itd.).
  3. Prosite jih, naj izberejo novice iz različnih medijev (družbena omrežja, elektronski časopisi, televizija itd.), jih analizirajo in jih predstavijo preostali skupini.

Potrebni materiali

papir, pisala, 3-4 nedavne novice

Metodologija

Skupinska diskusija

Nasvet za trenerja

  • Učitelj/trener/vzgojitelj mora vnaprej pripraviti novice, ki bodo predmet analize v skupini.
  • Priporočljiva je uporaba iste tematike v vseh izbranih novicah (npr. udejstvovanje državljanov, priseljevanje itd.). Priporočljivo je, da se ne uporabljajo močno spolitizirane novice in/ali novice neposredno povezane z ekstremizmom (ideološkim ali verskim).

Viri / Literatura

García A. (n.a): Didaktično gradivo za delo na udejstvovanju državljanov. Institut Paulo Freire and Ayuntamiento de Sevilla. Sevilla