Mi smo simboli

Informacije

Ključno sporočilo/povzetek: »Mi smo simboli« je močna simulacija, ki omogoča vpoglede  in samorefleksijo na podlagi lastnega udejstvovanja v situacijah, ki so zelo podobne resničnim. V razredu se lahko uporablja kot igra vlog ali simulacija. Omogoča izkušnjo, kako se odzove naš podzavestni um, ko moramo zaščititi naše "lastne simbole" pred nasprotnikom. Udeleženci se bolj zavedajo skrite moči simbolov, ki se odražajo v njihovem podzavestnem umu. Začenjajo tudi razumeti, zakaj nekatere politične sile izkoriščajo radikalne/ekstremistične skupine za svoje geopolitične cilje.

  • Modul
  • Zgodnje odkrivanje
  • Preventiva
  • Trajanje
  • 1 ura
  • Starostna skupina
  • 16 - 19
  • 20 - 24
  • Velikost skupine
  • velika
Modul koda: YCARE554
Kategorija Modula: Activities / Exercises
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike
CC - Attribution-NonCommercial-ShareAlike

Cilji

  • zavedati se, kako se moč simbolov uporablja v procesih poistovetenja v našem podzavestnem umu,
  • izvedeti več o prikriti manipulaciji, ki temelji na potrebi človeka, da nekam pripada, da je sprejet in cenjen,
  • razumeti, kako nekatere politične sile izkoriščajo radikalne/ekstremistične skupine za svoje geopolitične cilje,
  • izkusiti, kako cenijo, vidijo in obravnavajo ljudi, s katerimi delijo podoben simboličen svet in kako tiste, katerih simbolični svet je nasproten ali drugačen;
  • preizkusiti se, kaj so pripravljeni storiti, da njihov simbolični svet preživi;
  • iz izkušnje se naučiti, kako razviti bolj obveščen pristop v zvezi s simboli v njihovem življenju.

Udeleženci

ni navedeno (možne opcije: za priseljence, tiste, ki so opustili šolanje, brezposelne mlade)

Opis dejavnosti

  1. del

Korak 1:  Trener udeležencem razdeli sezname s 5 simboli. Vsak udeleženec mora izbrati enega, ki ga najbolj privlači, in razložiti svojo izbiro. En simbol naj bo podoben simbolu ene od radikalnih skupin, drugi simbolu ekstremistične skupine, tretji naj bo podoben državnim simbolom, četrti verskim simbolom, peti pa simbolu ene od rock ikon.

Korak 2: Udeleženci naj poiščejo, kdo od ostalih je izbral isti simbol, in na podlagi tega sestavijo skupine. Nekatere skupine bodo imele le enega ali dva člana, druge 8 ali več. Ko sestavijo skupino, prejmejo nalogo, da morajo nadgraditi svoj status. Izdelati morajo skupno vizijo, ki jih bo povezovala in upravičevala njihov obstoj. To vključuje dva dokumenta: pravila skupine in kodeks obnašanja. (Ta naloga vključuje skrite elemente istovetenja in razvoja pripadnosti).

Korak 3: Vse skupine druga drugi predstavijo svoje vizije, obnašanje in kodeks oblačenja (Ta naloga vključuje elemente nadaljnjega navezovanja na skupino in ločitve od drugih skupin).

  1. del Skrivna misija: cilj te dejavnosti je, da udeleženci izkusijo, da ko je naš simbolični svet v nevarnosti, smo pripravljeni početi nerazumne in neetične stvari, kljub dejstvu, da cenimo strpnost, iskrenost, resnicoljubnost. Simulacija jim lahko tudi pomaga, da vidijo, kako so zunanji igralci (svetovne supersile) izkoristile radikalne in ekstremistične skupine za ustvarjanje vojn in konfliktov.
  • Vsaka skupina dobi nalogo, da analizira šibke točke drugih skupin, kar jim bo dalo občutek, da so oni močnejši.
  • Nato pa morajo pri drugih skupinah poiskati njihove močne lastnosti, da bodo vedeli, kje se skrivajo možne grožnje.
  • Medtem, ko skupine delajo, trener vsaki skupini pod pretvezo, da jim svetuje, preda skrivno misijo. Izdelati morajo svojo taktiko

Trener lahko uporabi spodaj navedeno mislijo ali si izmisli novo.

  • Njihovi simboli in njihova skupina bodo postali vodilni, če uspejo zanetiti konflikt v drugi skupini, ki bo njene člane razdelila na dva ali več delov.
  1. del: Evalvacija:
  2. a) Kakšno vrsto manipulacije je vključevala vaša naloga?
  3. b) Kakšno manipulacijo si je zamislila vaša skupine za dosego cilja?
  4. c) Zakaj se je vaša skupina odločila za to možnost?
  5. d) Ali so bile na voljo druge možnosti, ki niso vključevale manipulacije, pa bi vam vseeno dale iste rezultate?
  6. e) Kdo ste postali vi v tej vlogi? Kako so vas videli drugi?
  7. f) Poiščite povezavo med vašo skupino in eno od ekstremističnih skupin.

 

Potrebni materiali

plakat s simboli, papir boljše kakovosti za zapis pravil obnašanja in oblačenja, plakat za načrtovanje taktike, figurice za prikaz taktike, barvna pisala, listi za analizo, evelvacijski obrazec

Metodologija

razlaga, risanje miselnih diagramov in scenarijev, prikaz, svetovanje, skupinska evalvacija

Nasvet za trenerja

Nekateri udeleženci morda nimajo jasnega odgovora, zakaj so izbrali določen simbol, drugi so morda preveč neposredni. Naloga trenerja je, da vodi razpravo tako, da udeleženci iz prve skupine najdejo neko povezavo s simbolom, tisti iz druge pa potrebujejo nekoliko bolj kritično razpravo, da dosežejo določene dvome o svojih prepričanjih.

Trener mora dati jasna navodila in se odzvati, če člani skupine delujejo izven dogovorjenih okvirov. Samo tako lahko nadzira situacijo in zagotovi, da bodo aktivnosti usklajene s cilji vaje.

Vaja je precej kompleksna, zato je priporočljivo, da se trener pripravi vnaprej. 

Viri / Literatura

Avtorica: Nives Hudej