Zmapuj si svoju komunitu

Popis

Hlavná myšlienka:  Pre každého mladého človeka (či už je radikalizovaný, náchylný na radikalizáciu alebo ani jedno z toho) je nevyhnutné poznať existujúce podporné prostredia vo svojom okolí, ktoré sú alternatívou k extrémistickým skupinám. Napĺňanie tejto nutnosti zároveň pomáha mladým ľuďom v pevnejšej identifikácii so svojím bezprostredným okolím. Mladí sa dostávajú do kontaktu so sociálnymi akčnými skupinami, ktoré ponúkajú odpovede na ich otázky aj problémy bez nutnosti používať násilie.

Kľúčové slová: celistvosť komunity, skupinová identita

Zhrnutie: Mladí ľudia sú kľúčovým činiteľom spoločenských zmien. Napriek existencii mnohých mládežníckych skupín a organizácií je často ťažké práve túto časť populácie osloviť a získať. Je preto dôležité, aby mladí ľudia poznali svoje okolie a vedeli, ktoré organizácie, skupiny a jednotky vyvíjajú v danej komunite činnosť. Priblíženie mladých ku svojej komunite im umožňuje spoznať sociálnu realitu svojho bydliska a uvedomiť si svoju rolu činit

Viac  
  • Modul
  • Prevencia
  • Intervencia
  • Deradikalizácia
  • Veľkosť skupiny
  • malá
  • stredná
  • Trvanie
  • 30 min
  • 45 min
  • 1 hodina
  • Vek
  • 16 - 19
  • 20 - 24
$langCourse - kód: YCARE494
Kategória: Activities / Exercises
CC - Nekomerčné použitie podobného
CC - Nekomerčné použitie podobného

Ciele

  • Poznať hlavné organizácie a skupiny pôsobiace v blízkom okolí.
  • Poznať sociálnu realitu oblasti aj komunít, v ktorých žijú.
  • Uvedomiť si svoju vlastnú aktívnu rolu v rámci svojej komunity a podporiť účasť na jej chode.
  • Pracovať v skupine na hľadaní charakteristiky a dôležitých tém svojej komunity.

Popis

Aktivita sa skladá z dvoch stretnutí: 1. Predstavenie aktivity; 2. Vytvorenie mapy okolia a zdieľanie výsledkov.

  1. STRETNUTIE – Predstavenie aktivity:

Krok 1: Motivujte mladých, aby svoje okolie/komunitu spoznali viac do hĺbky. Rozdeľte ich do skupiniek podľa miesta, kam patria (je možné vytvoriť aj skupinku účastníkov z rôznych miest). Každá skupina dostane za úlohu brainstorming, v ktorom budú hľadať charakteristiky svojho okolia/komunity (kde sa nachádza?, kto ho obýva?, je v ňom nejaká väčšinová skupina obyvateľov?, aké sú medzi jeho obyvateľmi vzťahy?, existuje priestor spoločného stretávania?, zúčastňuje sa tohoto stretávania každý?, existujú nejaké spoločné zvyky, oslavy, výročné dni či stretnutia? Cítia sa obyvatelia začlenení vo svojej komunite? Ako sa k tomu dostali? Čím sa líši od susedných komunít?)

Krok 2: Následne predstaví každá zo skupín svoju komunitu ostatným.

  1. STRETNUTIE - Vytvorenie mapy okolia a zdieľanie výsledkov.

Krok 1: Požiadajte jednotlivé skupinky o „výskum“ - zmapovanie organizácií v ich okolí/komunite. Každá skupinka má za úlohu vytlačiť mapu svojej oblasti a za 1-2 týždne majú zistiť, aké organizácie v nej pôsobia, ktorú časť populácie reprezentujú a aké sú ich hlavné ciele. K tomu budú potrebovať získať pomoc organizácií, ktoré už poznajú, ale aj spoznať nové organizácie, ktoré doteraz nepoznali. Lektor môže prípadne podporiť odkazom na komunitné centrá či iné kľúčové organizácie, ktoré môžu sprostredkovať sociálnu realitu danej oblasti aj odkázať na ostatné organizácie (napr. občianske poradne).

-Mapa by mala obsahovať: 1. komunitné organizácie (napr. občianske a sociálne centrá) 2. mládežnícke centrá (napr. miesta stretávania mládeže) a 3. náboženské miesta (napr. kostoly, mešity, evanjelizačné domy, atď.). Nezabudnite: nie je cieľom obsiahnuť všetky dostupné organizácie, ale získať hrubý a rýchly prehľad.

Krok 2: Po zmapovaní (a prípadných rozhovoroch) zdieľajte výsledky a analyzujte zastúpenie organizácií, ktoré v skúmaných oblastiach pôsobia, aj role, ktoré zohráva mládež. Stretnutie zakončite otázkami: ako sa počas plnenia aktivity cítili, čo sa naučili, či našli nejaké zaujímavé organizácie, v ktorých by sa mohli angažovať a ako sa v priebehu aktivity vyvíjal ich postoj k aktívnej účasti na komunitnom dianí.

ĎALŠIE STRETNUTIA: Rozhovory s kľúčovými predstaviteľmi (voliteľné rozšírenie).

Po vytvorení mapy povedú účastníci minimálne dva rozhovory: 1. s predstaviteľom niektorej z organizácií či skupín nájdených v oblasti a 2. s mladým človekom, ktorý v nej sám žije. Prostredníctvom týchto rozhovorov by mali zisťovať hlavné záujmy danej komunity a predstavy o možnostiach ich naplnenia. Ako príklad môže poslúžiť nasledovný návrh rozhovoru:

Príklad (orientačného) priebehu rozhovorov:

- Čo sú podľa Vás hlavné body, ktorým sa treba v našom okolí/komunite venovať?

- Kto zo zúčastnených by mal podľa Vás v týchto veciach zasiahnuť? (verejné inštitúcie, susedské spolky, mládež z okolia, atď.)

- Čo na tomto mieste najviac oceňujete?

- Ako by bolo možné túto stránku zdieľať s ostatnými ľuďmi?

Potrebné materiály

perá, papiere, mapy mesta a jednotlivých oblastí

Metodika

terénny výskum (mapovanie)

Tipy pre lektora

  • Lektor si dopredu pripraví zoznam lokálnych komunitných a mládežníckych organizácií, aby mohol podporiť a nasmerovať proces mapovania. Nezabudnite: nie je cieľom obsiahnuť všetky dostupné jednotky, ale získať hrubý a rýchly prehľad.

Zdroje / Literatúra

Prevzaté z F.S.E.S. (2005). Herramientas para el trabajo con jóvenes. Sistema de Formación de Animadores Juveniles Comunitarios.